ملاحظاتی در باب گفتگوی سردار شریف سخنگوی محترم سپاه باخبرگزاری ایلنا

 

 منبع خبری:

 تاریخ خبر: 95/10/05


در تاریخ 1/9/95 خبرگزاری ایلنا متن گفتگویی با سردار رمضان شریف سخنگوی محترم سپاه را منتشر نمود که در فرازی از این گفتگو ایشان نکاتی درباره عملکرد پیمانکاران بخش خصوصی و همچنین عملکرد سپاه در بخش پیمانکاری کشور بیان داشتند. در این بیانات بعضاً از تعابیر یا واژگان ناصوابی استفاده شد که موجب شگفتی و تأسف بسیاری از فعالان سازندگی کشور گردیده است. لذا به سبب تنویر افکار عمومی و جلوگیری از تضییع حقوق پیمانکاران خدوم در این عرصه، شفاف‌سازی و پاسخگویی به این فرمایشات لازم و ضروری است.

انتساب چنین واژگانی به گروه بزرگی از زحمتکشان عرصه سازندگی مملکت، خواسته یا ناخواسته نوعی توهین است و چنین سخنانی جای تعجب بسیار دارد و از سردار معززی چون سخنگوی محترم سپاه دور از انتظار بوده است. همگان به‌خوبی می‌دانند که خدمت در عرصه سازندگی کشور از بزرگ‌ترین نعمات الهی است که نصیب هرکسی نمی‌شود و بر کسی پوشیده نیست که پیمانکاران همواره ازجمله متعهدترین و زحمتکش‌ترین اقشار جامعه بوده و نشانه‌های تلاش و وطن‌دوستی آنان در جای‌جای این مرز و بوم حتی در دورافتاده‌ترین نقاط میهن اسلامی مشهود است و لازم به یادآوری و توضیح در این مقال نیست. پیمانکاران با کارشان تلاش دارند تا دنیای بهتری برای زندگی انسان‌ها بسازند و قطعاً در پرتو امنیت و ایمنی که سپاه پاسداران پرچم‌دار استقرار آن است این سازندگی نمود بهتری یافته و نشان‌دهنده چهره‌ای قوی‌تر و مصمم‌تر از ایران اسلامی است.

سؤال این است که آیا به کار بردن تعابیر یا اصطلاحات ناصواب برای ارزیابی عملکرد سخت‌کوشان سازندگی کشور آن هم از سوی سردار فرهیخته و آگاهی چون سخنگوی محترم سپاه نمی‌تواند کم اثر کردن و تضییع زحمت ایشان قلمداد گردد و مستمسکی باشد برای کسانی که نمی‌خواهند توسعه و پیشرفت ایران را باور کنند؟ ایشان استحضار دارند زمانی راه و سد و بسیاری پروژه‌ها در کشور توسط شرکتهای خارجی انجام می‌شد، امروز ایران عزیز در خوداتکائی کامل و قابل تحسین در کلیه بخشهای عمرانی اعم از سد – راه – تونل – پل – راه‌آهن – بندرسازی – کارهای زیرزمینی و روزمینی و دریایی – حوزه‌های نفتی و بلندمرتبه‌سازی چه در بُعد محاسباتی و چه اجرائی بسر می‌برد؛ بخش خصوصی شاغل در این حوزه همواره و به صورت مستمر با امکانات محدود، قبل و بخصوص بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی افتخارات بسیار آفریده است.

پیمانکاران این مرزوبوم در همه زمان‌ها در صف اول کارآفرینان و نیروهای مولد جامعه بوده‌اند. کما اینکه هزاران نیروی متخصص و غیرمتخصص را تربیت و به‌ کار گرفته‌اند. آنها در ایجاد کار و اشتغال همواره یار و یاور دولت و ملت بوده و هستند.

شاید به همین دلایل است که سپاه محترم پاسداران انقلاب اسلامی با ایجاد ارگان معظمی بنام قرارگاه خاتم‌الانبیاء، فعالیت درزمینه پیمانکاری را برای خدمت بیشتر به ملت، دولت و میهن اسلامی برگزیده که اکنون در عداد یکی از بزرگ‌ترین پیمانکاران و سازندگان کشور است.

با این‌حال حتماً به یاد دارند، زمانی هم که سپاه و دیگر سازمان‌های نظامی و انتظامی در عرصه پیمانکاری کشور مانند امروز فعال نبوده‌اند، بخش عمده‌ای از بار سازندگی کشور و به‌کارگیری، آموزش و  اشتغال مهندسین، کارکنان و کارگران در این حرفه به‌تنهایی بر عهده بخش خصوصی یا همین پیمانکاران مورد خطاب ایشان بود.

استحضار دارند که سیاست‌های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ‌شده است برمبنای اصل 44 قانون اساسی و با محوریت خصوصی‌سازی مبنای کلیه برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای کشور قرارگرفته است. همچنین اصول اقتصاد مقاومتی و قوانین منتج از آن، متأثر از سیاست‌های معظم له است که بر گسترش حضور مردم در عرصه اقتصادی با رقابتی سالم، شفاف و قانون‌مدار برمبنای ارائه فرصت‌های برابر برای همه آحاد ملت بناشده است. بنابراین همه می‌بایست در اندیشه وحدت، همدلی و ساخت ایران اسلامی با استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود به‌ویژه ظرفیت‌های بخش خصوصی باشند و نباید با سخنان ناصواب زحمات یکدیگر را کم اثر جلوه دهند.

لذا سندیکای شرکت‌های ساختمانی معتقد است با واگذاری درست و قانونمند فعالیت‌های مختلف در عرصه‌های سازندگی و اقتصادی کشور برمبنای منافع ملی و همچنین حرکت به‌سوی توسعه پایدار کشور و تبعیت از برنامه کلان ملی که به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است می‌توان به التماس کردن برای خدمت آن‌طور که ایشان در گفتگویشان معروض می‌دارند پایان داد و با ایجاد اشتغال دائم و پایدار همه باهم محقق کنیم آنچه مقام رهبری (مدظله‌العالی) فرمودند : «ایرانی بسازیم که هرکس از هرکجای دنیا به این کشور نگاه کرد معجزه اسلام را در سازندگی یک کشور و ملت به چشم ببیند».

در پایان معروض می دارد، سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران به نمایندگی از جامعه بزرگ پیمانکاری کشور در بخش خصوصی، کاربرد چنین واژگان و تعابیر نادرستی را به صلاح جامعه سازندگی کشور ندانسته و لذا از سخنگوی محترم سپاه پاسداران انتظار دارد به هر نحو که صلاح می‌دانند در این خصوص از جامعه پیمانکاری کشور دلجویی شایسته بعمل آورند.

روابط عمومی سندیکای شرکت‌های ساختمانی

 

ارجاع به لینک خبر: مراجعه به لینک خبر